Türk Psikologlar Derneği Çalışma Birimleri Yeniden Yapılanma

Birimler ile İlgili (S.S.S)

Türk Psikologlar Derneği Yönetim Kurulu,  artan mezun sayısı ve psikologların mezuniyet sonrasında ihtiyaçlarını gidermek ve TPD’nin temsil gücünü arttırmak amacıyla tüm Türkiye’de temsilcilikler ve çalışma birimleri kurmayı hedeflemişti. Bunun üzerine çalışma birimleri yeniden yapılanması için: 22 Haziran 2023 tarihinde 15 gün süreyle devam eden; TPD sosyal medya hesaplarından tüm üyelerimize açık şekilde paylaşılan çalışma birimleri görüş öneri anketi düzenledi.

Anket sonucuna göre: ankete katılan 106 kişinin  (%54.7) sinin daha önce herhangi bir çalışma birimine dahil olmak için girişimde bulunmadığını belirtmiştir. Çalışma birimine dahil olmaya çalıştığını belirten kişilerden yalnızca  (%31.6)’i çalışma birimine katılma koşulları hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtmiştir. Bu kişilerden  (%54.2) kısmen bilgi sahibi olduğunu, 7’si hiç bilgi sahibi olmadığını belirtmiştir. Çalışma birimine katılmaya çalışmış üyelerden (%45.8)’si  kendileri ile çalışma birimine katılma koşullarının paylaşılmadığını, (%39.6)’sı da başvuru sonucuna yönelik geri bildirim almadığını  belirtmiştir.

Daha önce çalışma birimine dahil olmaya çalışmış kişilerden  (%41.7)’si birim içerisindeki  görevlendirmelerin, üyelerin yetkinlik ve yeterliliğine uygun yapıldığını düşünmediğini belirtmiştir.  Çalışma biriminin yönetiminde yer alma ile ilgili soruda, 48 katılımcıdan 18’i yönetimde yer alma koşulları hakkında bilgi sahibi  olmadığını belirtirken,48 kişiden 38’i (%79.2)  Çalışma birimine yönetici olma koşul ve kurallarının kendileri ile paylaşılmadığını belirtmiştir.

Çalışma birimlerine katılma girişimi olmuş 58 kişiden yalnızca 1 kişi çalışma birimlerinin etkinliklerinden haberdar olduğunu belirtmiştir. Katılımcı sayısı beklenenden çok az olsa da genel olarak duyuru ve bilgilendirme ile ilgili bir sorun olduğu dikkati çekmektedir. Bunu destekleyecek şekilde katılımcılara sorunlan “Çalışma birimlerinin yapısı, işleyişi ve faaliyetleri ile ilgili bize iletmek istediğiniz başka bir şey var ise lütfen bizimle paylaşınız.” Sorusuna üyelerin genellikle bilgilendirme, birimlerin işleyişine ilişkin bilgi sahibi olma ve etkinliklerin duyurulması ile ilgili talepleri olduğu görülmüştür.

Toplam katılımcıların (%45,2)’si çalışma birimlerinin bütün üyelerin katılımına açık olduğunu düşündüğünü belirtirken, (%32,2)’si kararsız olduğunu belirtmiş, geri kalan (%22.6)sı bu fikre katılmadığını belirtmiştir. Çalışma birimlerinin yönetiminde kimlerin olduğunu bilip bilmedikleri sorusuna, tüm katılımcıların (%59,4)’ü hiç bilmiyorum şeklinde cevap vermiştir.

Çalışma birimlerinin işleyişi ile ilgili geri bildirim sorusuna verilen yanıtlarda da birimlere kaydolma, birimlerde çalışmayla ilgili dernek sayfasında bilgilendirici içerik talebi olduğu dikkat çekmiştir. Üyelerle daha sık iletişime geçilerek bir dernek üyesi olunduğunun hissettirilmesi yönünde de bir talep vardır.

Bu kapsamda ülkemizde tıpkı British Psychological Society, American Psychological Assocation gibi tüm ülke genelinde faaliyet gösterecek ve tüm üyelerin çalışma birimlerindeki tüm görevlere katılma ve seçilme esaslarının şeffaf olarak paylaşıldığı Çalışma Birimleri kurulmasına ihtiyaç duyulmuştur.

İlk etapta mevcutların korunması ve gelen yeni talepler doğrultusunda aşağıdaki 24 çalışma birimini açmak için girişimde bulunduk.  

Çalışma Birimleri:

1. Adli Psikoloji Çalışma Birimi
2. Çevre Psikolojisi Çalışma Birimi
3. Danışmanlık Psikolojisi Çalışma Birimi
4. Deneysel ve Bilişsel Psikoloji Çalışma Birimi
5. Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Çalışma Birimi
6. Gelişim Psikolojisi Çalışma Birimi
7. Klinik Psikoloji Çalışma Birimi
8. Nöropsikoloji Çalışma Birimi
9. Okul ve Eğitimde Psikoloji Uygulamaları Çalışma Birimi
10. Sağlık Psikolojisi Çalışma Birimi
11. Sosyal Psikoloji Çalışma Birimi
12. Spor, Egzersiz ve Performans Psikolojisi Çalışma Birimi
13. Trafik ve Ulaşım Psikolojisi Çalışma Birimi
14. Bağımlılık Çalışmaları Çalışma Birimi
15. Çift ve Aile Çalışma Birimi
16. İstihdam Geliştirme Birimi
17. Mesleki Eğitim ve Gelişim Çalışma Birimi
18. Meslek Hakları ve Özlük Birimi
19. Psikoterapi Çalışmaları Çalışma Birimi
20. Serbest Çalışan Psikologlar Çalışma Birimi
21. Toplumsal Cinsiyet Çalışma Birimi
22. TPD Tanıtım ve Medya Çalışma Birimi
23. TPD Veri Birimi
24. Travma, Afet ve Kriz Yönetimi Çalışma Birimi

Üyeler, aynı dönem içerisinde (3 yıl) en fazla 3 çalışma birimine kayıt yaptırabilir.

Her üye kendi isteğiyle çalışma biriminden ayrılabilir. [Kişi aynı dönem (3 yıl – mevcut TPD Genel Merkez Yönetim Kurulunun görev süresi sona erene kadar) içerisinde 3 hakkını doldurduysa ayrılmasından doğan boşluğu o dönem içerisinde dolduramaz. Ayrılma işlemi o kişinin o dönemki bir hakkının yandığı anlamına gelir. Ayrılma işlemi calismabirimleri@psikolog.org.tr adresine birimden ayrılma konulu mail atılması ile gerçekleşir. Gerekçe belirtilmesi gerekmez. İşlem ortalama 1 hafta içerisinde gerçekleşir.)

Birimlerin kendi yönergesinin oluşturulması ve yürütme kurulunun belirlenmesi süreci devam etmektedir. Süreci tamamlayan birimler için duyuruda bulunuyor olacağız. Bildirimleri açıp, takip için websitesini aralıklarla ziyaret etmenizi öneririz.

Çalışma birimleri yönetmeliğine TPD Resmi Websitesi / Bilgi Bankası/  Dernek içi Mevzuat kısmında yer alan yönetmelikler kısmından Türk Psikologlar Derneği Çalışma Birimleri Yönetmeliği’ne tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Veya websitemizde yer alan aşağıdaki linkten yönetmeliğe ulaşabilirsiniz. 

Türk Psikologlar Derneği Çalışma Birimleri Yönetmeliğine ulaşmak için tıklayınız.

Görüşlerinizi önemsiyoruz. calismabirimleri@psikolog.org.tr e-mail adresine mail göndererek bize ulaşabilirsiniz.

Websitesi ile İlgili (S.S.S)

TPD Çalışma Birimleri websitesi (tpdbirimler.org.tr)’ne kayıt olmak çok kolay. Öncelikle ilk adım olarak: Websitemizin sağ üst köşesinde yer alan kayıt ol butonuna tıklayarak veya https://tpdbirimler.org.tr/kayit-ol/ adresine giriş yaparak kayıt formuna ulaşmanız ve formu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Sonraki adım, üyelik onayınızın gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol etmek için kayıt olduğunuz esnada verdiğiniz e-postayı kontrol etmeniz. Bu aşamada TPD Genel Merkezi ile üyelik bilgilerini teyit ediyor ve üyelik koşullarını sağlıyorsanız üyeliğinizi onaylıyoruz. Bu işlem yaklaşık 1 hafta sürmektedir.

Çalışma birimlerine ve alt çalışma gruplarına kayıt olmak için TPD asil üyesi olmak yeterlidir; başka bir kriter aranmaz. (TPD Çalışma Birimleri Yönetmeliği Madde 9/h) Dolayısıyla öncelikle Türk Psikologlar Derneği’ne asil üye olmanız gerekmektedir. Eğer derneğe üye değilseniz: https://psikolog.org.tr/uye-ol adresinden derneğe üye olunuz.

Websitesi üyeliği sonlandırma işlemleri için calismabirimleri@psikolog.org.tr adresine Üyelik Sonlandırması konulu, üyelik bilgilerinizi içeren bir mail göndermeniz yeterlidir. İptal sebebi belirtmeniz gerekmemektedir. Üyelik iptal süreci yaklaşık 1 hafta sürer. Üyelik iptalinin gerçekleşmesinden sonra tekrar geri getirmesi olanaklı olmayan işlemler olabilir. Yeniden üye olmak istediğinizde benzer üyelik adımları izlemeniz gerekmektedir. 

Sırasıyla aşağıdaki adımları izleyiniz.

Öncelikle Üye Girişi yapmalısınız daha sonra Profilinizi Düzenleyin  kısmına tıklayın. Daha Sonra Profili Görüntüle butonu ()na tıklayarak ulaştığınız sayfada sağ tarafta yer alan aşağı butonuna tıkladıktan sonra Avatarı Değiştir yazısına tıkladığınızda Dosyanızı Yükleme alanı ile karşılacaksınız.

Hızlıca ulaşmak isterseniz de 

https://tpdbirimler.org.tr/uyeler/kullanıcı adınız/profile/change-avatar/ kısmına kullanıcı adınızı girerek ulaşabilirsiz

 

Çalışma birimleri yönetmeliğine TPD Resmi Websitesi / Bilgi Bankası/  Dernek içi Mevzuat kısmında yer alan yönetmelikler kısmından Türk Psikologlar Derneği Çalışma Birimleri Yönetmeliği’ne tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Veya websitemizde yer alan aşağıdaki linkten yönetmeliğe ulaşabilirsiniz. 

Türk Psikologlar Derneği Çalışma Birimleri Yönetmeliğine ulaşmak için tıklayınız.

Çalışma birimleri yürütme kurullarını 1 ay içerisinde(12 Mart 2024’e kadar) tamamlamayı hedeflemekteyiz. Bu sürenin hemen ardından üye alımına başlayacağız. TPD asil üyesi olan  herkes istediği çalışma birimlerine (en fazla 3 birime kayıt olabilmek kaydıyla) dahil olabilecek.

Görüşlerinizi önemsiyoruz. calismabirimleri@psikolog.org.tr e-mail adresine mail göndererek bize ulaşabilirsiniz.